Op de website van het Streekarchief zijn transcripties te vinden van diverse akten uit de protocollen (dossiers met akten) van de voluntaire rechtspraak uit het Oud-rechterlijk archief van Heusden (toegangsnr. 0322; periode 1501-1813). Omdat er nog steeds gewerkt wordt aan het transcriberen van aktes, zijn nog niet van alle aktes transcripties aanwezig.

Er zijn verschillende manieren om de transcripties op de website in te zien. Allereerst is het mogelijk om online te bladeren door de akten. Via de archieftoegang kunt u naar de betreffende inventarisnummers gaan. U gaat hiervoor op de startpagina van de website, via het tabblad “Archieven” naar het zoekscherm voor “Zoeken in de archieven”. Zoek onder “Uitgebreid zoeken” op het toegangsnummer “0322”. Klik de toegang van het Oud-rechterlijk archief van Heusden open. U kunt nu zoeken naar het gewenste inventarisnummer, of u bladert naar de Rubriek B-III-a en vervolgens naar de Registers van diverse akten, voornamelijk inzake verticht oftewel afstand van goederen ten gunste van derden en registratie van schulden. Deze link brengt u direct naar de archieftoegang.

Zodra u het gezochte inventarisnummer open hebt geklikt, ziet u onder de beschrijving van het stuk een scanstrip staan. Door op een scan op de scanstrip te klikken, opent u de betreffende scan. U kunt nu bladeren door de scans van het register. Staat er bij de scan linksboven op het scherm het volgende icoontje van een document met een pen Transcriptie icoon dan kunt u hierop klikken en verschijnen de transcripties van de getoonde akten. 

Een tweede manier om op de website bij de transcripties te komen, is door te zoeken in de akten. Op de homepage van de website gaat u via het tabblad “Personen” naar “Notaris- en schepenakten”. Met deze link gaat u direct naar "Notaris- en schepenakten". Hier kunt u in de akten zoeken naar personen. Via “Uitgebreid zoeken” is het mogelijk om specifieker in de velden te zoeken.

Bij het zoeken op personen in de akten worden alle akten getoond waarin de betreffende personen voorkomen. Onder de beschrijving staat een scanstrip waarop de scans van de akten waarin de betreffende personen voorkomen groen omkaderd zijn. Door op de betreffende scan te klikken, opent zich een nieuw scherm waarop de scan getoond wordt. Klikt u op het volgende icoontje van een document met een pen Transcriptie icoon dan verschijnt bij aanwezigheid ook de transcriptie. Het is zeker niet uitgesloten dat er geen transcriptie tevoorschijn komt. Van de meeste akten is immers nog geen transcriptie beschikbaar.